Co teď všichni mají s tím oranžovým vínem?

Jen co jsme si zvykli na to, že na vinných lístcích běžně vídáme kategorii „růžová vína“, vyrukovali na nás someliéři zase s něčím novým. A tím jsou oranžová nebo taky Kvevri vína. Takže co jsou vlastně zač? Jak se vyrábějí? A co k nim jíst? Vezmeme to popořadě.

Co přesně je oranžové víno?

Oranžová vína, někdy také nazývaná jantarová, ve skutečnosti vůbec nejsou nová. Jejich výroba pochází z Gruzie a archeologové zjistili, že už se tam tímto způsobem víno vyrábělo před 8 tisíci lety. Proto je také Gruzie považována za kolébku vinařství.

Způsob výroby

Většina bílých vín se vyrábí tak, že se hrozny vylisují a šťáva se okamžitě nechá odtéct do nádoby, kde poté kvasí, takže nestihne nabrat barvu a tříslovinu ze slupek. Oranžové víno se vyrábí také z bílých hroznů, ale rozdíl je v tom, že se slupky nechají v kontaktu s vinným moštem. Oxidace a kontakt se slupkou pak dávají vzniknout mnohem „zábavnějšímu“ vínu, než na jaké jsou lidé zvyklí.

Které oblasti světa produkují oranžová nebo jantarová vína?

Jak už jsme si řekli, tento způsob výroby vína pochází z Gruzie. Kromě té ale produkuje slušné množství severní Itálie, Řecko nebo Slovinsko. Pozadu nezůstávají ani naši tuzemští vinaři.

Oranzove-vino-Gruzie

Proč jsou oranžová vína tak trendy?

Existuje několik důvodů. Za prvé je to pro evropské milovníky vína novinka. Za druhé jsou zcela odlišné od jakéhokoli jiného druhu vína. A za třetí, můžete si vychutnat autentický zážitek - víno tak, jak se vyrábělo před 8 000 lety, v dobách starověkých říší, biblických dnů. To je pro většinu lidí nové a lákavé.

Určitě je velmi snadné odlišit oranžové víno od bílého, červeného nebo růžového. A zvláště Gruzie zažívá chvíli, kdy se obnovuje zájem nejen o její víno, ale i o jídlo, kulturu, módu, hudbu, film a cestovní ruch.

S čím oranžová vína párovat?

Oranžová vína mají velmi výraznou chuť a vysoký obsah tříslovin, což znemožňuje jejich použití jako aperitiv. Víno vyráběná na slupkách jsou univerzálním doplňkem pro celou východní gruzínskou kuchyni.

Především se skvěle hodí tučným a výživným jídlům. Od ovčího sýra s estragonem až po grilované maso. Jantarová vína se také hodí ke kořeněným nebo pepřovým jídlům, k shila pilaf (rýže s masem nebo houbami), k jehněčímu chakapuli vařenému s estragonem, k pečínce ze pstruha na jehlech nebo ke kuřecímu masu.

Jsou také dobrou přílohou k bozbashi (vařené skopové maso), dolma (listy vinné révy nebo kapusty plněné masem), telecí plec nebo ke krůtímu masu s ořechovou omáčkou (satsivi).

 

 

Jak víno podávat a jak dlouho láhev po otevření vydrží?

Oranžová nebo kvevri vína podávejte vychlazená na 16 – 18 stupňů. Tedy teplotu podobnou jako pro červené víno. Pokud byste kvevri víno příliš vychladili (jako víno bílé), buket by se uzavřel a bohaté aroma by pro vás zůstalo skryté. Po otevření víno vydrží o něco déle než bílé a to díky tříslovinám.

Láhve k vyzkoušení:

Rkatsiteli Kvevri

Kisi Kvevri

Mtsvane Kvevri

Kakhuri Tsinapari